

- Centro vadovas Doc. dr. Aleksandras Vilionskis
- Vieta A korpusas, 504 kab.
- Tel. Nr. (+370 5) 236 2076
- El. paštas aleksandras.vilionskis@rvul.lt
APIE CENTRĄ
Insulto centro Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje pagrindiniai tikslai yra koordinuoti skirtingų įstaigos padalinių, susijusių su ūminio insulto gydymu, veiklą ir užtikrinti aukščiausio lygio pagalbą ligoniams, ištiktiems ūminio insulto, o taip pat vystyti mokslinę bei pedagoginę veiklą, aktyviai dalyvaujant moksliniuose projektuose ir teikiant metodinę pagalbą kitoms ligoninėms, kuriose gydomi ūminį insultą patyrę ligoniai.
Insulto centro vystymas ir jo funkcijų plėtojimas įvardijamas kaip valstybei svarbus „Sveikatos netolygumų mažinimo Lietuvoje 2014–2022 m. veiksmų plano” prioritetas. Šiuo metu centras aktyviai dalyvauja keliuose tarptautiniuose projektuose.
Už ūminio insulto gydymo kokybės pasiekimus RVUL Insulto centrui įteiktas reikšmingas Europos insulto organizacijos ESO (European Stroke Organisation) apdovanojimas – „ESO Angels Diamond Status“, kuriuo pagerbiami geriausius rodiklius demonstruojantys Europos insulto centrai. 2019 m. pirmą kartą Lietuvos istorijoje RVUL Insulto centras buvo įvertintas „auksiniu“ apdovanojimu, o 2022 m. jo veiklai suteiktas aukščiausias „deimantinis“ statusas.
Centro vadovas
Doc. dr. Aleksandras Vilionskis 1996 m. baigė Kauno medicinos akademiją (dabar – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas), kur įgijo medicinos gydytojo specialybę. 2001 m., baigęs Neurologijos rezidentūrą, pradėjo dirbti gydytoju neurologu Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (RVUL). 2015 m. apgynė disertaciją „Ūminio išeminio insulto gydymo intravenine trombolize baigties prognozavimas“ ir įgijo medicinos mokslų daktaro laipsnį. Tais pačiais metais pradėjo dirbti lektoriumi Vilniaus universiteto (VU) Neurologijos ir Neurochirurgijos klinikoje, o nuo 2017 m. – asistentu. 2018 m. liepos mėn. tapo Lietuvos bioetikos komiteto kolegijos nariu.
Doc. dr. A. Vilionskis stažavosi Danijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Čekijoje. Jis yra neurologinių mokomųjų priemonių bendraautoris, kartu su kolegomis paskelbęs daugiau nei 20 straipsnių moksliniuose medicininiuose žurnaluose, tarp kurių – ir 10 straipsnių, publikuotų žurnaluose, įtrauktuose į „ISI Web of Science“ duomenų bazę. Doc. dr. A. Vilionskis taip pat yra skaitęs pranešimus Lietuvos ir tarptautinėse mokslinėse konferencijose, be to, vadovauja studentų moksliniams darbams.
Doc. dr. A. Vilionskis yra Lietuvos insulto asociacijos valdybos narys, Europos Insulto Organizacijos tikrasis narys ir Pasaulinės insulto organizacijos narys. Jis taip pat yra Lietuvos neurologų asociacijos, Europos neurologų Akademijos ir Pasaulinės neurologų organizacijos narys.
Domėjimosi sritys: reperfuzinio gydymo taikymas ūminiam išeminiam insultui gydyti, antrinė insulto profilaktika.

RVUL Insulto centras yra vienas iš šešių Lietuvoje veikiančių insulto centrų. Tai organizacinė struktūra, apimanti įvairių sričių specialistus, veikianti 24 valandas per parą ir užtikrinanti ankstyvą insulto diagnostiką, atranką ir galimybę reperfuziniam gydymui (kraujotakos atkūrimui galvos smegenų arterijose), tolimesnę ligonio priežiūrą ir gydymą.
RVUL centras, lyginant pacientų srautus, yra didžiausias tokio pobūdžio centras visoje šalyje. Čia kasmet dėl ūminio išeminio insulto gydoma daugiau nei 1200 ligonių, dar daugiau nei 100 pacientų – dėl intrasmegeninių kraujosrūvų. Be to, RVUL Konsultacijų centre (Planinės pagalbos skyriuje) ligoniai, patyrę insultą, yra konsultuojami profilaktinio gydymo klausimais.
RVUL veikiančiame Insulto centre dirbantys medikai lyderiauja panaudodami naujausius gydymo metodus. 2002 m. mes pirmieji Lietuvoje ūminį išeminį insultą patyrusiems ligoniams pradėjome taikyti intraveninę trombolizę, o 2012 m. – ir mechaninę trombektomiją.
RVUL, kaip VU rezidentūros bazė, suteikia galimybes Neurologijos ir kitų sričių rezidentūros gydytojams rezidentams gilinti žinias insulto diagnostikos, gydymo ir profilaktikos srityje.
Insulto centras taip pat organizuoja seminarus ir konferencijas kitų įstaigų (ligoninių, greitosios medicinos pagalbos stočių) darbuotojams aktualiais su insulto diagnostika ir gydymu susijusiais klausimais. Be to, centre dirbantys medikai konsultuoja kitų ligoninių gydytojus ir teikia metodinę pagalbą optimizuojant pagalbos ligoniams, patyrusiems ūminį insultą, organizavimą kitose gydymo įstaigose.
Nuo 2012 m. publikuota 10 mokslinių straipsnių tarptautiniuose žurnaluose, įtrauktuose į „ISI Web of Science“ duomenų bazę. Keliose tarptautinėse konferencijose buvo skaityti moksliniai pranešimai ir pristatyti stendiniai pranešimai. Šiuo metu centre yra vykdomi du daugiacentriniai stebimieji biomedicininiai tyrimai, kuriems yra gauti Vilniaus regioninio biomedicininių tyrimų etikos ir Lietuvos bioetikos komitetų leidimai.
Be to, Insulto centras dalyvauja tarptautiniuose projektuose, susijusiuose su insulto gydymo kokybės vertinimu ir gerinimu.