Mūsų tikslas yra teikti aukščiausios kokybės paslaugas, pagerinti pacientų mobilumą ir gyvenimo kokybę. Šiam tikslui įgyvendinti reikalingas paciento informuotumas ir aktyvus dalyvavimas gydymo procese. Susipažinkite su žemiau pateikta informacija apie dienos chirurgiją, kuri padės jums, jūsų šeimos nariams ir artimiesiems suprasti, kaip medicinos darbuotojų komanda ruošiasi jums suteikti geriausią gydymą ir pasiekti geriausių gydymo rezultatų.

Kas yra dienos chirurgijos paslauga?

Dienos chirurgijos paslauga – planinė asmens sveikatos priežiūros paslauga, suteikiama paciento atvykimo į ligoninę dieną. Pacientui atvykus į ligoninę jam atliekama gydomoji ar diagnostinė intervencinė procedūra. Kai po atliktos procedūros pacientas atgauna sąmonę, apsauginius refleksus ir stabilizuojasi jo organizmo gyvybinės funkcijos, jis tą pačią dieną išrašomas iš ligoninės.

Dienos chirurgijos pobūdžio operacijos tapo galimos tiktai ištobulėjus minimaliai invazinei operacijų technikai, instrumentams ir implantams. Komandinio darbo dėka po sudėtingų operacijų pacientas gali saugiai grįžti į namus.

Dienos chirurgijos paslauga taikoma ne visiems. Jeigu pacientas gydomas dėl įvairių vidaus ligų, anksčiau turėjo nejautros komplikacijų ar turi svarbių rizikos veiksnių – net ir po mažai invazinės operacijos tokiam pacientui prireikia ilgesnės priežiūros ligoninėje. Ambulatorinės konsultacijos metu gydytojas įvertins jūsų sveikatos būklę ir nuspręs, ar būtent jums tiks Dienos chirurgijos paslauga.

Dienos chirurgijos paciento atmintinė

  1. Įsitikinkite, kad turite visus reikiamus dokumentus (pasas arba ID kortelė, siuntimas operacijai, svarbūs išrašai iš medicininės dokumentacijos) ir atliktų tyrimų (bendras kraujo tyrimas, šlapimo tyrimas, kraujo krešėjimo rodikliai, kalio, gliukozės kiekis, elektrokardiograma) rezultatus. Nepamirškite pasiimti elektroninių laikmenų su ambulatoriškai atliktų radiologinių tyrimų (magnetinio rezonanso tomografija, kompiuterinė tomografija, rentgenografija) vaizdais. Būtina pasiimti į ligoninę jūsų nuolat vartojamus vaistus. Taip pat reikia atsivežti namuose naudojamus pagalbinius aparatus bei prietaisus, tokius kaip akiniai, klausos aparatas, neinvazinės ventiliacijos aparatas sergant miego apnėja ir kt.
  2. Pasitarkite su operuojančiu gydytoju, ar po operacijos jums reikės kokių nors pagalbinių priemonių, pvz., ramentų arba įtvaro. Geriausia, jeigu dar iki operacijos išmoktumėte vaikščioti su ramentais arba imobilizuoti galūnę įtvaru.
  3. Pasirūpinkite iš anksto, kad po operacijos atsakingas lydintis asmuo saugiai parvežtų arba palydėtų jus į namus.
  4. Būtina, kad dar vieną parą po operacijos namie būtų asmuo, kuris padėtų atlikti kasdienius buitinius darbus.

Operacijos dieną turite atvykti į ligoninės Planinės pagalbos skyrių nevalgęs ir negėręs jums nurodytu laiku. Atsivežkite aukščiau nurodytus asmens ir medicininius dokumentus. Dėvėkite kasdieninius laisvus rūbus, kuriuos lengva apsirengti ir nusirengti. Nesivežkite į ligoninę papuošalų, nenaudokite gausaus makiažo ir nagų lako.

Jeigu jūs būsite operuojamas vietinėje nejautroje, anesteziologų pagalbos nereikės. Operuojantis chirurgas suteiks jums visą informaciją apie šį nuskausminimo metodą ir anestezijos eigą.

Jeigu jums bus taikoma sritinė periferinių nervų blokada, spinalinė (nugaros nervų) arba bendroji nejautra, kvalifikuoti anesteziologai suteiks išsamią informaciją apie numatomą nejautros rūšį ir jos eigą, supažindins su rizika.

Po operacijos jūs būsite perkeltas į pooperacinę palatą arba į palatą skyriuje, kuriame jūsų būklę stebės kvalifikuotas medicinos personalas.

Po ortopedinių operacijų visiems pacientams iškyla skausmo malšinimo klausimas. Tai yra viena iš svarbiausių pooperacinio laikotarpio užduočių, kuriai spręsti naudojame patikimus nuskausminimo metodus. Pooperaciniu periodu užtikrinamas paciento komfortas ir saugumas.

Pykinimas ir vėmimas dažniau pasitaiko po bendrosios nejautros, todėl jos metu iš karto yra skiriami vaistai nuo pykinimo ir vėmimo. Po sritinės nejautros pykinimas ir vėmimas vargina retai.

Po operacijos paciento būklė stabilizuojasi vidutiniškai po 6-8 valandų. Gydytojas įvertina paciento būklę ir nusprendžia, ar pacientas gali būti išrašomas į namus.

Įprastai vadovaujamasi šiais kriterijais:

  1. Pacientas gali atsistoti ir eiti nejausdamas stipraus silpnumo ar svaigimo.
  2. Pacientas gali atsigerti ir nedaug pavalgyti.
  3. Jeigu taikyta spinalinė nejautra, pacientas geba pasišlapinti pats.
  4. Žaizdos nekraujuoja, tvarsčiai sausi.
  5. Skausmas kontroliuojamas vaistais.

Nusprendus, kad pacientas gali būti išrašomas į namus, pacientas palydimas / nuvežamas vežimėlyje ir perduodamas jį pasitinkančiam atsakingam asmeniui. Jeigu paciento būklė leidžia jį išrašyti, tačiau jis gyvena toliau nuo ligoninės arba operacijos dieną išaiškėja, kad juo negali pasirūpinti artimieji, pacientas gali pasilikti nakvoti ligoninėje pasirinkęs mokamą nakvynės paslaugą.

Jeigu paciento būklė neatitinka aukščiau nurodytų kriterijų, jis gydomas ligoninėje, kol būklė stabilizuosis.

Išvykus iš ligoninės, tolesnę priežiūrą pagal operavusio gydytojo rekomendacijas organizuoja šeimos gydytojas.

Tvarsčių šlapinti negalima. Siūlės šalinamos užgijus žaizdai, praėjus 12-14 dienų po operacijos. Jeigu tvarsčiai sausi, neatsiklijavę, jų keisti nereikia iki siūlių pašalinimo (nebent gydytojas jums rekomendavo kitaip). Jeigu tvarsčiai atsiklijuoja arba sušlampa, juos būtina pakeisti naujais.

Visiems pacientams po operacijos gali skaudėti, todėl gydytojas išrašys vaistų nuo skausmo, kuriuos reikės vartoti taip kaip nurodyta išraše. Dažniausiai išrašomi geriamieji vaistai. Išvykę iš ligoninės neužmirškite įsigyti paskirtų vaistų nuo skausmo. Laiku nepavartojus šių vaistų sustiprėjusį skausmą vėliau gali būti sunku numalšinti.

Jeigu jums bus operuojama koja (kelias, blauzda, pėda), gydytojas paskirs kraujo krešėjimą mažinančių vaistų. Šiuos vaistus būtina vartoti taip kaip nurodė gydytojas.

Didžioji dalis pacientų iš ligoninės grįžta su imobilizacija įtvaru ar elastiniu bintu. Operuota sritis gali patinti, todėl stebėkite, kad įtvaras arba elastiniai bintai nespaustų galūnės. Per didelis spaudimas gali sukelti skausmą, kurio nepavyks numalšinti net gydytojo paskirtais vaistais.

Pasikonsultuokite ir aptarkite su gydančiu gydytoju, kaip teisingai nešioti įtvarą ir ką daryti, jeigu jis pradeda spausti. Aptarkite, kada galima atpalaiduoti arba nusiimti įtvarą ar elastinį bintą. Aptarkite pagrindinius pooperacinės mankštos klausimus.

Jeigu po operacijos jums planuojamas reabilitacinis gydymas, gydytojas paskirs reabilitologo ir kineziterapeuto konsultaciją.

Informaciją parengė Dienos chirurgijos, artroskopinės chirurgijos ir sporto medicinos skyriaus vedėjas doc. dr. Sigitas Ryliškis