Griežta infekcijų kontrolė būtina siekiant užtikrinti pacientų saugumą, sako medikai

Skrupulingas medicinos prietaisų pakartotinis apruošimas, kruopšti antklodžių ir pagalvių dezinfekcija bei kt. – procedūros, kurių atvykęs į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę (RVUL) plika akimi nepamatysi, tačiau jos leidžia užtikrinti, kad čia pacientai ne tik sveiktų, bet ir infekcijų rizika būtų kuo mažesnė. Tam dedamos didžiulės pastangos.

Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Infekcijų kontrolės skyriaus vedėjos Ievos Kisielienės, pati paprasčiausia procedūra infekcijų prevencijos srityje yra tokia pat ir Ligoninėje, ir kasdieniame gyvenime – rankų higiena. Ji pastebi, kad medicinos personalo rankos yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių pernešant mikroorganizmus nuo vieno paciento kitam gydymo įstaigose. Šie mikroorganizmai gali tapti ir hospitalinių infekcijų priežastimi, tačiau priduria, kad rizikos veiksnių yra ir daugiau.

Rankų higiena, atrodytų, paprasta procedūra, bet gal galėtumėte priminti, kaip kiekvienas iš mūsų, atsidūręs Ligoninėje, turėtume rūpintis rankų higiena?

Rankų higiena turėtume rūpintis nuolat. Be abejonės, Ligoninėje rankų higiena tampa dar svarbesnė, nes čia gydomi pacientai, kurie dėl ligos ar gydymo proceso gali būti imlesni infekcijoms. Rankų higiena gali apsaugoti ne tik nuo hospitalinių infekcijų, bet ir nuo visiems žinomo gripo ar kitų visuomenėje plintančių užkrečiamųjų ligų.

Darbuotojams nustatytos taisyklės, kokiais atvejais, kokiu būdu (rankų plovimas muilu ir vandeniu ar rankų antiseptika) ir kaip ilgai turi būti atliekama rankų higiena.

Tačiau svarbu, kad ir lankytojai, lankydami savo artimuosius, nepamirštų pagrindinių taisyklių – rankų plovimo pasinaudojus tualetu, o jeigu artimai kontaktuoja su pacientu, rekomenduojame atlikti ir rankų antiseptiką.

Šiuo metu kiekvienoje Ligoninės palatoje yra dozatoriai su rankų antiseptikais, todėl tiek medicinos darbuotojai, tiek lankytojai turi visas galimybes pasirūpinti rankų higiena.

Pacientas mato, kad jo apžiūrai naudojami įrankiai išpakuojami iš sandaraus įpakavimo. Kas su įrankiais vyksta ir kaip jie atsiduria sandariame įpakavime?

Medicininiai instrumentai gali būti vienkartiniai (pavyzdžiui, adatos), kurie išpakuojami iš gamyklinės pakuotės, panaudojami ir iš karto išmetami, taip pat gali būti daugkartiniai (pavyzdžiui, operacinės žirklės), kuriuos po panaudojimo reikia dezinfekuoti, kad jie vėl būtų saugus naudoti.

Daugkartiniai instrumentai po panaudojimo pirmiausia valomi ir dezinfekuojami – tai gali būti daroma rankiniu būdu arba automatiniuose dezinfekavimo plautuvuose – šiuo metu didžioji dalis mūsų Ligoninės instrumentų plaunami ir dezinfekuojami tokiose mašinose.

Dezinfekuoti instrumentai pakuojami į įvairias pakuotes (maišelius, juostas, konteinerius) ir, siekiant, kad ant instrumentų nebeliktų gyvybingų mikroorganizmų, sterilizuojami, o po to grąžinami jų naudotojams.

RVUL veikia keliolika operacinių. Kaip prižiūrimi visi prietaisai, aparatai, kaip jie dezinfekuojami?

Operacinėse esantys neinvaziniai medicinos prietaisai (pavyzdžiui, operacinis stalas, operacinė lempa) yra dezinfekuojami nustatytu periodiškumu – dezinfekuojami visi, kurie buvo naudoti ar liesti operacijos metu.

Invaziniai medicinos prietaisai (pincetai, replės, žirklės ir pan.) po operacijos sudedami į sandarias talpyklas ir nedelsiant vežami į medicinos prietaisų plovimo patalpą, kurioje apruošiami.

Kaip kontrolė vykdoma didesnės rizikos – Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose, kur per metus gydoma daugiau nei 2,5 tūkst. pacientų?

Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrius yra laikomas padidintos infekcijų rizikos skyriumi, čia gydomi pacientai reikalauja ypatingo dėmesio (dėl atliekamos dirbtinės plaučių ventiliacijos, įvestų šlapimo pūslės, kraujagyslių kateterių).

Mūsų Ligoninė nuo 2015 metų vykdo nuolatinę, ištisus metus be pertraukų trunkančią hospitalinių infekcijų priežiūrą tokiuose padidintos rizikos skyriuose. Tai reiškia, kad infekcijų kontrolės specialistai beveik kiekvieną dieną lankosi tokiuose skyriuose, renka duomenis apie rizikos veiksnius, paskirtą antimikrobinį gydymą, įtariamas ar patvirtintas infekcijas, pataria, ar reikia ir kokias izoliavimo priemones taikyti, konsultuoja ir teikia metodinę pagalbą infekcijų prevencijos klausimais. Toks infekcijų kontrolės specialistų ir reanimacijos darbuotojų bendradarbiavimas leidžia užtikrinti geresnę infekcijų prevenciją ir valdymą.

Kaip vertinate Ligoninėje vykdomą infekcijų kontrolę? Ar pacientai gali būti ramūs?

Ligoninėje infekcijų kontrolė yra viena iš prioritetinių sričių. Administracija tam skiria didelį dėmesį. Infekcijų kontrolės skyrius ir Bakteriologijos laboratorija pasipildė kompetentingais specialistais, taip pat įsteigtas hospitalinių infekcijų ir antimikrobinio atsparumo valdymo komitetas, kuriame dalyvauja infekcijų kontrolės specialistai, mikrobiologai, farmokologai ir gydytojai sprendžiant svarbiausius infekcijų kontrolės klausimus.

Ligoninėje vykdomos visos rekomenduojamos hospitalinių infekcijų priežiūros rūšys – minėta hospitalinių infekcijų priežiūra reanimacijos skyriuose, operacinių žaizdų infekcijų priežiūra, Clostridium difficile infekcijos priežiūra, atliekamas hospitalinių infekcijų paplitimo tyrimas, stebimi kliniškai ir epidemiologiškai svarbūs mikroorganizmai, taikomos izoliavimo priemonės, vykdoma infekcijų kontrolės reikalavimų laikymosi visuose skyriuose kontrolė.

PAIEŠKA

+
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com