Gyvenimą nepakeliamu košmaru verčiantis skausmas gali būti įveiktas: medikai siūlo sprendimą

Apribotos žmogaus fizinės galimybės, žala psichologinei sveikatai, galiausiai – gyvenimo džiaugsmo ar net noro gyventi praradimas – apie tokius ne vienerius metus besitęsiančio lėtinio skausmo padarinius pasakoja neseniai duris Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (RVUL) atvėrusiame skausmo gydymo kabinete besigydantys pacientai.

Jų problemas medikamentiniais ir minimaliai invaziniais metodais sprendžiantis gydytojas anesteziologas-reanimatologas Ronaldas Lukaševičius sako, jog lėtinis skausmas, trunkantis ilgiau nei 3 mėnesius, nesibaigiantis sugijus pažeistiems audiniams ir nesiliaujantis net vartojant tinkamus vaistus, yra liga, kurią reikia gydyti, todėl pataria kreiptis į specialistus.

Skausmas – vienokį ar kitokį jį patiriame visi. Bet tikriausiai ne visiems reikėtų kreiptis į skausmo gydymo specialistus. Kada skausmas tampa ne simptomu, bet liga?

Į skausmo gydymo specialistus reikėtų kreiptis, kai skausmas trunka ilgai ir paprastos skausmo gydymo priemonės yra neefektyvios. Skausmas tampa liga, kai įvyksta periferinės ir centrinės nervų sistemos pokyčiai.

Dėl kokių ligų pacientams prireikia skausmo gydymo specialistų?

Gydytojai anesteziologai aktyviai gydo pačios įvairiausios kilmės lėtinį skausmą, tačiau dažniausiai invaziniais metodais gydomi: nugaros ir galvos skausmai, atsiradę dėl stuburo patologijos, sąnarių skausmai, kompleksinis regioninio skausmo sindromas, potrauminis, pooperacinis, miofascinis skausmas, tuneliniai sindromai, poherpinė neuralgija ir kt.

Papasakokite, kaip vyksta tos „stebuklingos“ procedūros, galinčios tai, ko per daug metų nesugebėta įveikti kitais būdais?

Intervencinių skausmo gydymo procedūrų esmė – paveikti probleminę vietą inervuojanti nervą. Tam naudojamos įvairios adatos, kuriomis pasiekiamos reikiamos vietos. Blokada sukeliama lokaliai leidžiant vaistus ar veikiant žema temperatūra, taip išvengiant sisteminio, visą organizmą veikiančio, medikamentinio gydymo poveikio.

Dažniausiai taikomos intervencinės skausmo malšinimo procedūros: epidurinės steroidinių hormonų injekcijos, injekcijos į trigerinius taškus raumenyse, injekcijos į sąnarius, periferinių nervų blokados, akupunktūra.

Vienas naujesnių ir pasitvirtinusių intervencinių gydymo metodų – krioanalgezija. Tai daugybę metų naudojamas skausmo gydymo metodas, paremtas laikinu pasirinktų periferinių nervų jutiminio laidumo nutraukimu, pritaikant šaltį. Gydymas yra minimaliai invazinis, saugus, efektyvus ir trunka ilgiau.

Invazinio gydymo efektyvumas labai įvairuoja ir priklauso nuo tikslios skausmo diagnozės, skausmo mechanizmų, blokados atlikimo tikslumo, įvairių individualių paciento savybių ir kt. Tinkamai skirtas invazinis gydymas paprastai būna veiksmingas, tačiau dažniausiai nėra ilgalaikis, todėl procedūras tenka kartoti.

Kaip pacientai turėtų registruotis konsultacijai?

Pacientai konsultuojami Konsultacijų centre (Šiltnamių g. 29, Vilnius). Iš anksto užsiregistruoti galima internetu, telefonais (8 5) 216 94 55, (8 5) 265 81 91 arba atvykus į Konsultacijų centrą (Šiltnamių g. 29) darbo dienomis nuo 8.00 val. iki 16.00 val. Iš anksto užsiregistravęs ir į konsultaciją atvykęs pacientas su savimi privalo turėti siuntimą konsultacijai ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

PAIEŠKA

+
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com