Ligoninė

Pasaulinė supratimo apie antimikrobinius preparatus savaitė

18 Lap 2020 Naujienos

Lapkričio 18–24 dienomis minimos Pasaulinės supratimo apie antimikrobinius preparatus savaitės tikslas – didinti žmonių supratimą apie antimikrobinį atsparumą ir jo keliamas grėsmes visuomenei, skatinti atsakingą antibiotikų vartojimą.

Kodėl bakterijos tampa neįveikiamomis?

Įsivaizduoti šiuolaikinį medicinos pasaulį be antibiotikų sunku – nemažai ligų greičiausiai baigtųsi komplikacijomis ar mirtimi, organų persodinimas ar chemoterapija būtų vargiai įmanomi. Tačiau Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) perspėja, kad antimikrobiniai preparatai praranda savo efektyvumą. Dėl šios priežasties Pasaulinės supratimo apie antimikrobinius preparatus savaitės metu PSO atstovai siekia atkreipti dėmesį į problemos priežastis ir galimus sprendimus.

Bene svarbiausia priežastis, dėl kurios didėja antimikrobinis atsparumas – pernelyg didelis vartojimų antimikrobinių preparatų kiekis ir neteisingas jų vartojimas. Be to, antimikrobinį atsparumą pasaulyje didina žemės ūkyje naudojami antimikrobiniai preparatai, švaraus vandens trūkumas, blogos sanitarinės sąlygos, nepakankama infekcijų prevencija ir pan. Šalyse, kuriose antibiotikus galima įsigyti be recepto, atsparumas jiems ypač didelis.

Situacija Lietuvoje

Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro ataskaitoje apie antimikrobinių vaistinių preparatų vartojimą Lietuvoje 2018 m., lyginant su kitomis Europos šalimis, bendras antimikrobinių vaistinių preparatų vartojimas yra mažesnis už Europos šalių vidurkį. Lietuvoje ambulatoriškai besigydantys pacientai antimikrobinių vaistinių preparatų suvartoja mažiau, tačiau stacionarias paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose šis rodiklis yra vienas didžiausių Europoje.

RVUL Bakteriologijos laboratorijos vedėja gydytoja dr. Greta Vizujė sako, kad ligoninių pacientams dėl didėjančio antimikrobinio atsparumo gali grėsti įvairios infekcijos, nesusijusios su pirmine paguldymo priežastimi. Pavyzdžiui, antibiotikams atsparios bakterijos gali sukelti šlapimo takų, kraujo, odos infekcijas, plaučių uždegimą, viduriavimą. Tai priklauso nuo bakterijų ir paciento būklės.

Ką galime padaryti?

Dr. G. Vizujės teigimu, situaciją galima keisti edukuojant: „Pagrindinė priemonė, kuria galima sumažinti nereikalingą antibiotikų vartojimą, yra visuomenės, sveikatos priežiūros specialistų, farmacininkų supratimo apie antibiotikus didinimas. Svarbu prisiminti, kad antimikrobinių preparatų negalima vartoti savo nuožiūra. Privaloma vartoti tik tuos antibiotikus, kuriuos paskyrė specialistas, nevartoti senų, likusių iš anksčiau. Vaistiniais preparatais negalima dalintis su kitais asmenimis, net jei jie yra šeimos nariai. Būtina suvartoti visus paskirtus antibiotikus net jei jaučiatės geriau, vartoti tuo pačiu metu.

Reikia prisiminti, kad antibiotikai nėra panacėja nuo visų ligų. Pavyzdžiui, virusinės infekcijos negydomos antibiotikais, nes antibiotikai neveikia virusų. Antibiotikai gydymui skiriami tik tada, jei virusinė infekcija komplikuojasi bakterine infekcija.“


Taip pat kviečiame peržiūrėti RVUL Infekcijų kontrolės skyriaus parengtą grafinį pranešimą šia tema:

ATSISIŲSTI PRANEŠIMĄ (pdf)

PAIEŠKA

+
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com