RVUL Ausų, nosies ir gerklės ligų skyriaus naujovės: inovatyvūs gydymo metodai ir šiuolaikinė įranga
Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrius nuo pernai paslaugas pradėjo teikti renovuotose patalpose, šiuo metu turi 24 lovas. Kviečiame trumpai susipažinti su kai kuriomis skyriuje įdiegtomis naujovėmis ir tausojančiomis gydymo technikomis.
Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrius buvo įkurtas 1958 m. II Vilniaus miesto ligoninėje, o į RVUL perkeltas 2005 m. Nuo 1992 m. skyriuje pradėtos taikyti sudėtingos endoskopinės endonazalinės nosies ir prienosinių ančių chirurginės operacijos – skyrius buvo šios chirurgijos pradininkas Baltijos šalyse. 2024 m. Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrius paslaugas pradėjo teikti renovuotose patalpose, šiuo metu turi 24 lovas.
Nuo 2009 m. skyriui vadovaujantis gydytojas otorinolaringologas dr. Svajūnas Balseris pasakoja, kad nuo šių metų skyriaus pacientai priimami dviejuose naujuose pacientų apžiūros kabinetuose ir naujoje operacinėje: „Kabinetai turi šiuolaikinius standartus atitinkančias darbo vietas, kurios užtikrina efektyvią ausų, nosies ir gerklės ligų diagnostiką ir gydymą. Labai džiaugiamės, kad skyriuje įrengta ir moderni operacinė su chirurginėmis ir anesteziologinėmis konsolėmis, centriniu vakumo, deguonies padavimo, siurbimo sistemomis.
Gydytojai otorinolaringologai gali naudotis moderniausia aparatūra, pavyzdžiui, operaciniu mikroskopu ausų, nosies ir gerklų mikro operacijoms, jėgos instrumentais, „šeiverio-skustuvo“ įranga su įvairaus diametro ir kampų priedais sudėtingoms prienosinių ančių ir kaukolės pamato operacijoms, radiodažnumine nosies kriauklių, minkštojo gomurio chirurgine aparatūra, koabliatoriumi knarkimo, lėtinio tonzilito tausojančiam gydymui ir daugeliu kitų.“
Anot dr. S. Balserio, pokyčius pastebi ir pacientai, kuriems atliekamos tiek skubios, tiek multiprofilinės planinės operacijos. „Dažnai gauname padėkų tiek žodžiu, tiek raštu – pacientai vertina puikias sąlygas, gydytojų profesionalumą, inovatoriškumą, viso skyriaus personalo dėmesingumą. Tenka išgirsti, kad esame pasiruošę geriau už privačias gydymo įstaigas“, – sako gydytojas.
Atliekant patalpų renovaciją buvo įrengta kondicionavimo sistema, kompiuterizuotos gydytojų darbo vietos, poilsio kambarys su virtuvėle, televizoriumi. Puikios darbo sąlygos prisidėjo prie geros darbo atmosferos, komandos nuotaikos. „Naujos, modernios, šiuolaikinius pasaulinius standartus atitinkančios aparatūros ir instrumentų įsigijimas motyvuoja visą medicinos personalą tobulėti, kelti kvalifikaciją, diegti medicinos naujoves skyriuje. Todėl visi gydytojai nuosekliai gilina žinias tarptautinėse konferencijose, mokymo kursuose, seminaruose ir nori dalintis savo patirtimi viešojoje erdvėje. Taip gimė mintis parengti istorijų ciklą apie Ausų, nosies ir gerklės ligų skyriuje įdiegtas naujoves, tausojančias gydymo technikas, realią pagalbą pacientams“, – paaiškina skyriaus vedėjas dr. S. Balseris.
Lėtinis tonzilitas
Lėtinis tonzilitas – tai 3–5 ir daugiau kartų per metus ir bent kelis metus iš eilės pasikartojantis bakterinis gomurinių migdolų uždegimas. Efektyviausias lėtinio tonzilito gydymo būdas yra chirurginis – tonzilektomija. RVUL tonzilektomijos operacijas galima atlikti moderniu kobliacijos metodu.
„Kobliacija – tai minimaliai invazinė procedūra, kurioje naudojamas ne įprastas šilumos, o cheminis procesas. Todėl kobliatoriumi operuoti pacientai jaučia mažesnį skausmą pooperaciniu periodu, sumažėja pooperacinio kraujavimo, aplinkinių audinių patinimo rizika, gijimas yra greitesnis ir lengvesnis. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad pacientai beveik 3 dienomis greičiau gali grįžti prie jiems įprasto fizinio krūvio ir normalios mitybos, skausmas jaučiamas 4 dienomis trumpiau, vartojamų nuskausminamųjų dozės taip pat būna mažesnės“, – privalumus vardija gydytoja otorinolaringologė Sigita Padvariškytė-Brusokė.
Ausies būgnelio perforacija
„Timpanoplastikos operacijos metu atkuriamas ausies būgnelio vientisumas. Šios procedūros gali prireikti, kuomet ausies būgnelyje dėl uždegimo ar traumos susiformuoja perforacija (skylė), kuri nesugyja savaime. Pacientus vargina suprastėjusi klausa, pasikartojanti sekrecija iš ausies, ausies skausmas ir uždegimai“, – sako gydytoja otorinolaringologė Justina Dapkutė.
Dažniausiai operacijos metu būgnelis atkuriamas panaudojant paties paciento audinius. Priklausomai nuo perforacijos dydžio, lokalizacijos bei gretutinės patologijos, operacija gali būti atliekama mikroskopine ar endoskopine technika per užausinį (atliekamas pjūvis už ausies), endauralinį (pjūvis ausyje) ar transkanalinį (per ausies landą) priėjimą. Timpanoplastika RVUL atliekama moderniu TIVATO 700 mikroskopu, kuris pasižymi itin aukštos kokybės optika ir padeda maksimaliai gerai vizualizuoti operacinį lauką.
Knarkimas
Obstrukcinė miego apnėja – tai būklė, kai miego metu viršutiniai kvėpavimo takai subliūkšta ar dalinai susiaurėja, neleisdami orui patekti į plaučius. Dažniausiai pastebimas miego apnėjos požymis – knarkimas. Jei pacientui diagnozuojama obstrukcinė miego apnėja, knarkimas, parenkame maksimaliai individualizuotą gydymo planą. Kartais pradedame nuo nosies operacijos ar atliekame keletą operacijų etapų trijuose ryklės aukštuose. Operacijoms atlikti naudojami kobliatorius ir radiodažnuminis dezintegratorius.
,,Jei reikia, atliekame retai kurioje kitoje ligoninėje taikomą miego endoskopiją. Šio tyrimo metu operacinėje otorinolaringologų ir anesteziologų komanda „primigdo“ pacientą iki natūralaus miego gylio, vertindami, kokia forma siaurinami kvėpavimo takai, kuri dalis knarkia. Taip galime dar tiksliau nustatyti, kurį gydymo metodą ligoniui pasiūlyti“, – aiškina gydytoja otorinolaringologė Lina Jurgaitienė.
Gerklų ligos
Gerklų ligų diagnozei ir gydymui skirta minimaliai invazinė procedūra – mikroskopinė gerklų chirurgija. Ši operacija RVUL atliekama naudojant specialų šiuolaikinį mikroskopą, kuris leidžia chirurgui itin tiksliai apžiūrėti ir gydyti smulkesnes gerklų struktūras.
,,Viena dažniausių priežasčių, dėl kurių atliekama gerklų operacija, yra balso klosčių mazgeliai, polipai ar cistos. Taip pat – nuolatiniai balso pokyčiai ar užkimimas, kurie nepraeina taikant konservatyvų gydymą. Mikroskopinė gerklų chirurgija padeda pašalinti šias kliūtis ar pakoreguoti pažeistus audinius, kad pacientai galėtų lengviau kvėpuoti ir ryti“, – pasakoja gydytojas otorinolaringologas Evaldas Kateiva. Aukštos raiškos mikroskopas leidžia chirurgui itin tiksliai pašalinti mazgelius, polipus ar kitus pažeidimus, išsaugant sveikus audinius, todėl pooperacinis gijimas yra greitesnis, pacientas lengviau atsigauna.

Rinitas
Rinitas – nosies liga, pasireiškianti nosies užgulimu, apsunkintu kvėpavimu per nosį bei vandeninga sekrecija, čiauduliu. „Rinitui gydyti labai dažnai naudojama konchoplastika – chirurginis gydymo metodas. Tačiau vis dažniau taikomi alternatyvūs minimaliai invazyvios pogleivio konchoplastikos metodai: apatinių nosies kriauklių radiodažnuminė abliacija bei koabliacija. Šie metodai gali būti taikomi ir mūsų skyriaus pacientams“, – sako gydytojas otorinolaringologas Andrius Savanevičius.
Šiems minimaliai invazyviems metodams nereikalingi gleivinės pjūviai, todėl sukeliamas mažesnis pooperacinis nosies užgulimas, sekrecija. Operaciją galima atlikti vietinėje nejautroje, operuojant kraujavimas paprastai būna nežymus, todėl nosies tamponavimas dažniausiai nėra būtinas arba būna minimalus.