Pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga diena: nemedikamentiniai Parkinsono ligos gydymo būdai – ką turėtumėte žinoti
„Gyvenimas su Parkinsono liga gali būti pilnas kasdienių iššūkių, susijusių ne tik su judėjimo sunkumais, bet ir su mąstymo, emocijų pokyčiais ar apribotomis kasdienėmis veiklomis. Nors vaistai Parkinsono ligos gydyme vaidina labai svarbų vaidmenį, yra ir kitų, nemedikamentinių, gydymo būdų, galinčių padėti geriau jaustis ir užsiimti kasdiene veikla“, – sako Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje dirbantis gydytojas neurologas Donatas Zailskas. Balandžio 11-ąją minint Pasaulinę sergančiųjų Parkinsono liga dieną, gydytojas pateikė praktinių patarimų, kaip pagerinti gyvenimo kokybę nemedikamentiniais būdais.
Fizinė veikla
Mankšta yra viena efektyviausių priemonių, galinčių prisidėti prie Parkinsono ligos suvaldymo. Moksliniai tyrimai aiškiai rodo, kad mankšta padeda sulėtinti judėjimo funkcijos blogėjimą, palengvina kai kurias antrines ortopedines problemas, atsiradusias dėl raumenų sukaustymo, pavyzdžiui, pečių, klubų ar nugaros skausmus. Taip pat pagerina su judėjimu nesusijusius simptomus ir gyvenimo kokybę.
Didžiausiu teigiamu poveikiu pasižymi šokiai, pavyzdžiui, tango, įvairios vandens mankštos, ir eisenos bei pusiausvyros lavinimas. Teigiamu poveikiu pasižymi ir joga bei Tai Chi. Planuojant mankštas, vienas iš tikslų galėtų būti apie 150 minučių vidutinio intensyvumo aerobinių pratimų per savaitę. Svarbu nepamiršti, kad konkretus mankštos būdas yra mažiau aktualus – daug svarbiau atrasti tą, kuris patinka ir kurio bus galima sėkmingai laikytis.
Terapija, meditacija
Kita pagalbos priemonė yra kognityvinė elgesio terapija – viena iš psichoterapijos rūšių, pokalbiu mokanti, kaip geriau susidoroti su neigiamomis mintimis ir emocijomis. Šie įgūdžiai sergantiesiems Parkinsono liga suteikia daugiau kasdienio stabilumo ir pagerina gyvenimo kokybę, ypač esant depresijai ar nerimo sutrikimams. Kognityvinei elgesio terapijai artimos dėmesingo įsisąmoninimo (angl. mindfulness) praktika bei meditacija moko sutelkti dėmesį į esamą laiko momentą, kūno pojūčius, aplinką. Šios praktikos gali sumažinti nerimą, pagerinti miegą, sumažinti skausmą ir suteikti ramybės. Svarbu paminėti, kad naudingos gali būti net trumpos kasdienės sesijos.
Ergoterapija
Ergoterapija padeda kasdienėse veiklose išlikti nepriklausomiems, pavyzdžiui, rengiantis drabužius, gaminant maistą ar atliekant kitus darbus, kuriems reikalingos rankos. Ergoterapeutai sergančiuosius Parkinsono liga gali išmokyti naujų būdų, kaip atlikti anksčiau buvusius įprastus kasdienius darbus bei pateikti rekomendacijų, kaip pritaikyti namų aplinką, kad judėjimas juose taptų saugesnis.
Mityba
Maistas, kuriame yra daug skaidulų, gausus skysčių vartojimas gali palengvinti su Parkinsono liga susijusį vidurių užkietėjimą. Sklandesnė virškinamojo trakto veikla sudaro sąlygas tinkamam Parkinsono ligos vaistų įsisavinimui, taip prisidedant prie judėjimo funkcijos gerinimo. Tuo pačiu, veikliosios medžiagos levodopos turinčių vaistų vartojimas su maistu, ypač turinčiu daug baltymų, gali bloginti vaisto pasisavinimą ir judėjimo funkciją. Vengtinos ir didelės, daug riebalų turinčios maisto porcijos, sulėtinančios skrandžio ištuštėjimą ir taip trukdančios įsisavinti vaistus.
Apibendrinimas
Kartu visos šios priemonės padeda visapusiškai palaikyti sergančiųjų gerovę, kuri apima tiek fizinę sveikatą, tiek jų emocijas bei mintis. Kiekvieno žmogaus patirtis sergant Parkinsono liga yra individuali, ir ne visų minėtų priemonių gali prireikti, todėl svarbu nuodugniai stebėti save, savo artimuosius, ir savo pastebėjimais, nuogąstavimais pasidalinti su sergančiuosius Parkinsono liga konsultuojančiais gydytojais. Tik tada bus galima atrasti jiems tinkamiausią gydymo būdų derinį.